Podesty ruchome – podział i zastosowanie

Podesty ruchome - podział i zastosowanie

Podesty ruchome, stanowią istotny element sprzętu budowlanego, służącego do efektywnego przemieszczania osób oraz materiałów na różne poziomy i wysokości. Skonstruowane z platformy (nazywanej także koszem lub gondolą), umieszczonej na specjalnym ciągniku lub uniesionej za pomocą dźwigni, podesty ruchome zapewniają niezrównaną mobilność i dostęp do trudno dostępnych obszarów. Jaki jest podział podestów ruchomych oraz gdzie znajdują swoje zastosowanie? O tym przeczytasz poniżej.

Zastosowanie podestów ruchomych

Głównym celem podestów ruchomych jest umożliwienie bezpiecznego i efektywnego wykonywania prac budowlanych, montażowych czy konserwacyjnych na znaczących wysokościach. Są nieocenione zarówno przy konstrukcjach nowych budynków, jak i podczas prac remontowych czy modernizacyjnych. Podesty ruchome umożliwiają precyzyjny transport pracowników oraz niezbędnych narzędzi i materiałów, co znacznie przyspiesza tempo wykonywanych zadań.

Współczesne podesty ruchome są projektowane z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Wyposażone w zaawansowane systemy zabezpieczeń, jak barierki, pasy bezpieczeństwa czy czujniki awaryjne. Dzięki temu stanowią nie tylko praktyczne, ale również bezpieczne narzędzie, podnoszące efektywność prac na różnych placach budowy.

Podział podestów ruchomych w oparciu o cechy konstrukcyjne

Podesty ruchome na podstawie konstrukcji możemy wyróżnić na dwa główne typy:

  • podesty ruchome wiszące – tego rodzaju podesty składają z platformy roboczej, zawieszonej na linach nośnych i zabezpieczających, które połączone są ze wciągarkami. Mechanizmy wciągające są umieszczone na konstrukcji nośnej platformy lub bezpośrednio na niej. Konstrukcja podestu ruchomego wiszącego może być zamontowana na odpowiednim torze przejezdnym, stanowiącym integralną część obiektu budowlanego, lub też na dachu budynku.
  • podesty ruchome masztowe –  struktura tego typu podestów składa się z jednego lub dwóch masztów, platformy roboczej poruszającej się wzdłuż masztu, podwozia w postaci wózka do holowania oraz jednostkę napędową, umożliwiającą ruch platformy roboczej. Podesty ruchome masztowe nazywane są również samowznoszącymi się.

Podział podestów ruchomych ze względu na rodzaj wysięgnika

Poniżej przedstawiamy charakterystykę podestów ruchomych ze względu na rodzaj podnoszenia.

  • przegubowe – konstrukcja nośna składa się z łamanego przegubowo masztu. Mechanizm podnoszenia wykorzystuje przeguby, umożliwiające gięcie w różnych miejscach masztu.

  • nożycowe – konstrukcja opiera się na dźwigniach połączonych sworzniem, umożliwiających rozłożenie mechanizmu nożycowego. Dźwignie napędzane są mechanizmem nożycowym, podnosząc platformę w kierunku pionowym.
  • teleskopowe – składa się z masztu teleskopowego. Posiada ruchome sekcje (teleskopy), umożliwiające rozkładanie i składanie, co pozwala na regulację długości platformy.
  • przegubowo-teleskopowe – to połączenie konstrukcji przegubowych i teleskopowych. Umożliwia szerokie zastosowanie, łącząc elastyczność przegubów z regulacją długości teleskopów.

Podział podestów ruchomych przejezdnych

Podesty ruchome przejezdne stanowią jedną z najczęściej wykorzystywanych grup. Można podzielić je na trzy główne grupy:

  • podesty ruchome wolnobieżne – składają się z podwozia, platformy roboczej oraz konstrukcji nośnej, łączącej podwozie z platformą roboczą. Posiadają własny napęd, który może być dwu lub czterokołowy umożliwiając efektywne przemieszczanie się. Podwozie może być wyposażone w koła lub gąsienice, zasilane elektrycznie lub spalinowo.
  • podesty ruchome przewoźne – platformy tych podestów są montowane na podwoziu przyczepy, umożliwiając ich ciągniecie za pojazdem. Dzięki temu mogą zostać dopuszczone do ruchu drogowego jako specjalne przyczepy, co zwiększa ich wszechstronność i mobilność.
  • podesty ruchome samojezdne – platformy zamontowane są na podwoziu samochodowym i zostały dopuszczone do poruszania się w ruchu drogowym. 

Podsumowanie

Podesty ruchome to kluczowe narzędzie umożliwiające bezpieczne przemieszczanie się oraz efektywne wykonywanie prac na różnych wysokościach. Dzięki zaawansowanym zabezpieczeniom, takim jak barierki czy czujniki awaryjne, są nie tylko praktyczne, ale także bezpieczne. Różne typy konstrukcji, wysięgników i przejezdności pozwalają dostosować je do różnorodnych zadań budowlanych, zarówno przy nowych konstrukcjach, jak i remontach. 

Aby zacząć pracę jako operator podestów, wymagane jest odbycie szkolenia z zakresu obsługi oraz uzyskanie certyfikatu UDT. W naszym ośrodku istnieje możliwość zapisania się na szkolenie z obsługi podestów ruchomych wraz z egzaminem UDT. Zapraszamy wszystkich chętnych z Sosnowca, Katowic, Zabrza, Gliwic i innych miast na Śląsku. Więcej informacji wraz z programem szkoleniowym znajdziesz na stronie https://kursyalfa.pl/operator-podestow/.

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.