Operator wózka widłowego – ile zarabia?

Wózki widłowe to urządzenia, dzięki którym możliwy jest szybki i sprawny załadunek oraz rozładunek towarów. To właśnie z tego powodu stanowią one niezbędne narzędzie pracy w takich miejscach, jak hurtownie, zakłady przemysłowe, magazyny, duże sklepu budowlane, a także supermarkety. Aby zostać operatorem wózka widłowego, wcześniej należy ukończyć specjalne szkolenie, po którym zdaje się egzamin końcowy przed komisją UDT. Jego pozytywny wynik to nie tylko zdobycie uprawnień do obsługi wózków jezdniowych, ale dodatkowo możliwość znalezienia bardzo atrakcyjnego zatrudnienia, zarówno w kraju, jak i wielu państwach Unii Europejskiej.

Należy mieć na uwadze fakt, że obecnie wymagania pracodawców są coraz większe, a kandydaci na liczne stanowiska muszą posiadać nie tylko potrzebne umiejętności, ale również certyfikaty, pozwalające między innymi na obsługę urządzeń technicznych. Dotyczy to również operatorów wózków widłowych. Mimo to zarówno chętnych do pracy, jak i nowych stanowisk wciąż przybywa. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, ile dokładnie zarabia operator wózka widłowego? Od czego zależy jego wysokość wynagrodzenia i gdzie może ubiegać się o zatrudnienie. O tym wszystkim piszemy poniżej.

Obowiązki operatora wózka widłowego

Na początku warto skupić się nad tym, jaki jest dokładnie zakres obowiązków osób zatrudnionych na stanowisku operatora wózka widłowego, bowiem od niego mogą być również uzależnione nasze miesięczne zarobki. Przede wszystkim do pracy operatora wózka widłowego należy sprawny rozładunek towaru i jego załadunek. Wszystko to powinno się odbywać z zachowaniem najwyższych standardów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Prawidłowe użytkowanie wózka widłowego jest bowiem niezwykle ważne nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale i pozostałych osób przebywających na terenie zakładu. Następną bardzo ważną rzeczą jest sprawdzanie stanu technicznego wózka widłowego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, wykluczających urządzenie z użytku, o wszystkim powinien zostać poinformowany konserwator wózków widłowych.

Inne obowiązki operatorów wózków widłowych mogą być zależne od tego, jaką umowę zawarł pracownik z pracodawcą. Można tutaj wymienić na przykład kompletowanie, przyjmowanie czy sprawdzanie zamówień, albo takie czynności jak wymiana butli gazowych lub oleju. Ważna jest też dbałość o wózek widłowy i utrzymanie porządku na stanowisku pracy.

Zarobki operatora wózka widłowego – od czego zależą?

Warto wiedzieć, że to, ile dokładnie zarabia operator wózka widłowego, zależeć będzie od wielu czynników. Dobrze jest mieć to na uwadze, kiedy wybieramy miejsce pracy, bowiem nawet w tej samej miejscowości wynagrodzenia operatorów wózków widłowych mogą się między sobą zasadniczo różnić.

To, ile będzie zarabiać operator wózka widłowego, zależne będzie w dużej mierze od miejscowości, w jakiej zostanie zatrudniony, a także wielkości i kondycji finansowej firmy. Kolejny ważny czynnik to staż pracy operatora wózka widłowego, posiadane uprawnienia oraz doświadczenie w zawodzie. Osoby, które decyduję się na dodatkowe szkolenia czy kursy, mogą liczyć na wzrost wynagrodzenia.

Ile zarabia operator wózka widłowego?

Jak już wiadomo to, ile dokładnie zarabia operator wózka widłowego, uzależnione jest od wielu czynników, które zależą od pracodawcy, jak i pracownika. Jeżeli chodzi o zarobki operatora, to mediana na tym stanowisku wynosi około 4 690 złotych brutto. Najlepiej zarabiający operatorzy wózków widłowych mogą liczyć na wynagrodzenie przekraczające nawet 5 000 złotych brutto. Pracownicy mogą też liczyć na dodatkowe benefity w postaci ubezpieczenia zdrowotnego czy okazjonalnych premii. Wszystko zależy od tego, jakie warunki pracy zostaną im zaoferowane.

Na zupełnie inne stawiki może oczywiście liczyć operator wózka widłowego w krajach Unii. Wśród najpopularniejszych krajów można wymienić Niemcy, Norwegię lub Szwecję. Tutaj operator wózka widłowego zarabia najwięcej, bo aktualne stawki to 2 000 – 2 500 euro brutto miesięcznie. Jeśli interesuje nas praca zagranicą, warto mieć jednak na uwadze koszty życia w danym kraju, gdyż te bardzo często są znacznie wyższe niż w Polsce.

Kto może zostać operatorem wózka widłowego?

Wiadomo już, ile średnio zarabia operator wózka widłowego w kraju i zagranicą. Dobrze jest też wiedzieć, kto może wykonywać pracę na tym stanowisku. Przede wszystkim musi być to osoba pełnoletnia, posiadająca przynajmniej podstawowe wykształcenie. Ważny jest też brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy jako operator wózka.

Praca operatora wymaga przede wszystkim dobrej organizacji zadań, a także odpowiedzialności za powierzone obowiązki. Do obsługi wózków potrzebne są specjalne uprawnienia, które można zdobyć zapisując się na kurs na wózek widłowy, a następnie zdając specjalny egzamin przed komisją.

Podsumowanie

Zarobki operatora wózka widłowego mogą być zależne od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć między innymi sytuację finansową firmy, nasze doświadczenie zawodowe czy staż pracy. Aktualne stawki prezentują się bardzo atrakcyjnie, dlatego nawet osoby rozpoczynające zatrudnienie na tym stanowisku, mogą otrzymać korzystne warunki finansowe. Praca operatora wymaga jednak posiadania specjalnych uprawnień, a także dobrej organizacji. Powinien też cechować się dużą odpowiedzialnością za powierzone mu obowiązki.

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.