Czy uprawnienia na wózki widłowe są bezterminowe?

Wózki widłowe są niezbędnymi urządzeniami w wielu zakładach pracy. Nie może ich z pewnością zabraknąć w magazynach, hurtowniach czy dużych sklepach budowlanych i supermarketach. Uprawnienia do obsługi wózków widłowych są wymagane, aby zapewnić bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko wypadków związanych z ich użyciem. Jednym z często zadawanych pytań przez osoby posiadające wspomniane uprawnienia jest to, czy są one bezterminowe.

Jeżeli zatem zastanawiasz się nad tym, czy uprawnienia na wózki widłowe są bezterminowe, to wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym wpisie. Sprawdź koniecznie szczegóły.

Uprawnienia na wózki widłowe – ile ważne?

Odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana i zależy od kilku czynników. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na to, że wózki widłowe to urządzenia transportu bliskiego, których użytkowanie wymaga specjalnej wiedzy oraz umiejętności. Dlatego też, aby prowadzić wózek widłowy, należy posiadać specjalne uprawnienia, które umożliwiają obsługę tych urządzeń.

Każdy, kto uzyskał już uprawnienia na wózki widłowe, z pewnością zastanawiał się, jak długo te uprawnienia są ważne. Na 10 lat wydawane są uprawnienia na wózki widłowe z mechanicznym napędem podnoszenia. Mowa tutaj o tych urządzeniach, które nie posiadają wysięgnika, a także możliwości podnoszenia osób razem z załadunkiem. W innym przypadku, zgodnie z polskim prawem, uprawnienia na wózki widłowe są ważne przez okres 5 lat. Mowa tutaj nie tylko o wózkach widłowych, ale także bardziej zaawansowanych urządzeniach, do których można zaliczyć między innymi podesty ruchome, żurawie, suwnice, albo wciągarki i wciągniki.

Przedłużenie uprawnień na wózki widłowe

Warto wiedzieć, że w przypadku, kiedy nasze uprawnienia stracą ważność, nie ma potrzeby ponownego zapisywania się na kurs czy zdawania specjalnych egzaminów. Uprawnienia na wózki widłowe możemy przedłużyć bez problemu, jeżeli tylko spełnimy kilka kryteriów. Przede wszystkim 3 miesiące przed upływem terminu ważności uprawnień, należy złożyć stosowny wniosek do Urzędu Dozoru Technicznego. Uprawnienia zostają przedłużone automatycznie, kiedy wykonujemy pracę operatora wózka widłowego. Musimy potwierdzić, że pracowaliśmy z wykorzystaniem wózka widłowego przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat.

Uprawnienia na wózki widłowe – do kiedy ważne?

W przypadku posiadania starych uprawnień na wózki widłowe, zgodnie z aktualnymi przepisami, obowiązują wyłącznie te wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. W obecnej sytuacji zakłady pracy nie mogą już prowadzić szkoleń wewnętrznych, jak też wydawać zezwoleń na pracę dla operatora wózka widłowego. Kiedy zatem stare uprawnienia tracą ważność?

1. Do końca 2023 roku ważne są uprawnienia wydane przed 31.12.2004 rokiem.

2. Do końca roku 2026 ważne są uprawnienia wydane między 1.01.2005 a 31.12.2014 rokiem.

3. Do końca 2027 roku ważne są uprawnienia nabyte między 1.01.2015 a 10.08.2018 rokiem.

Osoby posiadające stare uprawnienia muszą pamiętać, że tracą one swój bezterminowy charakter. Oznacza to, że podlegają one tym samym przepisom, co zdobyte aktualnie. Ważne jest również, aby pamiętać, że uprawnienia na wózki widłowe można utracić w przypadku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa i braku zachowania ostrożności podczas pracy z tymi urządzeniami. W takiej sytuacji, osoba posiadająca uprawnienia może zostać pozbawiona prawa do kierowania wózkiem widłowym.

Podsumowanie

Podsumowując, uprawnienia na wózki widłowe nie są bezterminowe, a ich ważność wynosi 5 lub 10 lat. Jeżeli chcesz pracować na stanowisku operatora wózka widłowego pamiętaj o tym, że musisz posiadać odpowiednie kwalifikacje. Możesz je zdobyć zapisując się na kurs na wózek widłowy w naszym ośrodku szkoleniowym.

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.