Kursy zawodowe czy studia – co lepiej wybrać?

Obecnie coraz więcej osób może pochwalić się dyplomem ukończenia szkoły wyższej. Spowodowało to między innymi znaczące zmiany na rynku pracy. Współcześnie brakuje specjalistów posiadających nie tylko konkretne umiejętności, ale również uprawnienia. Właśnie z tego powodu duża grupa młodych ludzi (i nie tylko) zastanawia się nad tym, co lepiej wybrać – kursy zawodowe czy studia? Co jest bardziej opłacalne i da nam gwarancję znalezienia dobrze płatnej pracy? Sprawdź poniżej.

Kursy zawodowe a studia

Wielu absolwentów studiów narzeka na to, że nie może znaleźć pracy. Nie chodzi już tutaj nawet o zatrudnienie w konkretnym zawodzie, do którego przygotowywaliśmy się przez 3 czy 5 lat, ale o podjęcie pracy na dowolnym stanowisku, które pozwoli nam na stabilność finansową. To wszystko powoduje, że osoby wkraczające w dorosłe życie coraz częściej stają przed dylematem, co wybrać – studia czy może jednak kursy zawodowe. Warto zatem zrobić małe zestawienie tych dwóch opcji. 

Można powiedzieć, że studia wybierają przede wszystkim osoby, które posiadają humanistyczne bądź artystyczne pasje. Tutaj dyplom ukończenia uczelni może być niezwykle przydatny i raczej trudno znaleźć alternatywę. W przypadku osób, które pragną podjąć zatrudnienie na stanowiskach takich jak elektryk czy spawacz, to w tym przypadku zdecydowanie lepiej postawić na kursy zawodowe, które przygotują nas do wykonywania pracy na danym stanowisku, a także wyposażą w niezbędną wiedzę, umiejętności i uprawnienia. Za kursami zawodowymi przemawia także znacznie krótszy czas nauki. Nie musimy poświęcać na nie kilku lat, a wystarczy kilka dni i zdanie egzaminu końcowego. Po tym wszystkim możemy cieszyć się uprawnieniami, które pozwolą nam na zdobycie ciekawego i stabilnego zatrudnienia za przyzwoite pieniądze. 

Nauka dostępna dla każdego

Kursy zawodowe są również bardzo chętnie wybierane przez osoby, które mają już doświadczenie zawodowe, ale pragną zmienić nie tylko dotychczasową pracę, ale również branżę. To doskonała opcja dla osób, które studenckie czasy mają już za sobą i zastanawiają się zmiana “w tym wieku” jest jeszcze możliwa. 

Nie bez przyczyny mówi się, że uczymy się przez całe życie. Kury zawodowe możemy są tak zaprojektowane, aby bez trudu można je było połączyć z obecnym życiem zawodowym lub rodzinnym. Są one również znacznie mniej wymagające niż studia, gdyż po pierwsze trwają krócej, a po drugie zajęcia są tak dobrane, aby w możliwie najbardziej przystępnej formie przekazać słuchaczom wszelkie niezbędne informacje teoretyczne i później móc przejść do zajęć praktycznych. Te drugie związane są zazwyczaj z obsługą danego urządzenia. 

Zalety kursów zawodowych

Kursy zawodowe posiadają wiele zalet, dlatego są formą kształcenia coraz chętniej wybieraną przez wiele osób. Dzięki nim można szybko zdobyć uprawnienia i kwalifikacje wymagane na dane stanowisko. Dodatkowo taka forma nauki jest bardzo elastyczna, dlatego bez trudu można ją pogodzić z aktualnym życiem zawodowym. Są też świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zwiększyć swoje szanse na awans bądź podwyżkę. 

Popularne kursy zawodowe

Wiele kursów zawodowych cieszy się naprawdę dużą popularnością. Wynika ona przede wszystkim z faktu, że ich ukończenie pozwoli nam na stosunkowo łatwe znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia w wielu miejscach. Wśród najpopularniejszych kursów zawodowych, jakie można znaleźć w ofercie ośrodków szkolenia zawodowego, wymienić należy między innymi: 

Ukończenie kursów zawodowych i pozytywny wynik z egzaminu końcowego to szansa na zmianę pracy lub możliwość rozwoju w obecnej. 

Podsumowanie

Jeżeli stajemy przed dylematem, co wybrać – kursy zawodowe czy studia, przede wszystkim powinniśmy określić nasze cele zawodowe i priorytety. Wiele zawodów nie wymaga od nas dyplomu szkoły wyższej i opcją znacznie lepszą będzie ukończenie wybranego kursu zawodowego. To opcja znacznie szybsza, którą bez trudu pogodzimy z obecną pracą bądź życiem rodzinnym. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby w przyszłości uzupełnić swoje wykształcenie o odpowiednie kursy, które znacznie podniosą naszą atrakcyjność na rynku pracy.

Jedno jest pewne, inwestycja we własny rozwój to zawsze dobry pomysł, dlatego nie warto ograniczać się do wyboru tylko jednej opcji. Kursy zawodowe mogą stanowić podstawę naszego wykształcenia, ale mogą być też świetnym dodatkiem do już posiadanych kwalifikacji.

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.