Szkolenia BHP stanowią kluczowy element w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Każdy nowy i starszy pracownik, niezależnie od stanowiska, jest zobowiązany do uczestnictwa w szkoleniach wstępnych i okresowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak przebiegają te szkolenia? Kto jest zobowiązany do ich przeprowadzania oraz jakie wymogi muszą spełniać osoby odpowiedzialne za instruktaż stanowiskowy i szkolenia okresowe? O tym przeczytasz w poniższym wpisie.
Podział szkoleń BHP – wstępne i okresowe
Szkolenie wstępne BHP musi zostać przeprowadzone przed rozpoczęciem pracy przez nowego pracownika. Składa się ono z dwóch części: instruktażu ogólnego i stanowiskowego.
Instruktaż stanowiskowy nie jest skomplikowany – przeprowadza go pracodawca lub osoba wyznaczona przez niego, która zarządza pracownikami. Podczas tego instruktażu nowy pracownik jest zapoznawany z bezpiecznymi metodami wykonywania swoich obowiązków na konkretnym stanowisku, w tym obsługi maszyn i urządzeń.
Szkolenia okresowe obejmują szerszy zakres materiału, nie ograniczając się tylko do podstawowych przepisów BHP – są dostosowane do specyfiki konkretnych stanowisk i charakterystyki firmy. Powinny odbyć się w ciągu roku od szkolenia wstępnego (od zatrudnienia).
Kto może prowadzić szkolenia z zakresu BHP?
Szkolenia BHP zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w § 5 zapisano, że szkolenie mogą prowadzić osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie zawodowe oraz przygotowanie dydaktyczne umożliwiające właściwe realizowanie programów szkoleniowych. Oznacza to, że szkolenia BHP mogą prowadzić:
- specjaliści ds. BHP, które ukończyły studia wyższe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy lub inne studia wyższe oraz studia podyplomowe w zakresie BHP,
- instruktorzy i wykładowcy BHP po skończeniu odpowiedniego kursu lub po studiach podyplomowych,
- pracodawcy pod warunkiem ukończenia odpowiedniego szkolenia i posiadania aktualnej wiedzy z zakresu BHP,
- firmy szkoleniowe specjalizujące się w tematyce bezpieczeństwa i higieny pracy, które posiadają stosowne uprawnienia oraz zatrudniają wykwalifikowaną kadrę specjalistów.
Jak zdobyć uprawnienia do prowadzenia szkoleń BHP?
Chcąc zostać inspektorem BHP, należy spełnić określone wymagania dotyczące wykształcenia i kwalifikacji. Przede wszystkim należy ukończyć odpowiedni kurs BHP (warunkiem koniecznym jest to, aby ośrodek, w którym prowadzone jest szkolenie, był akredytowany przez instytucję szkolnictwa wyższego) lub zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
Po pomyślnym ukończeniu kursu inspektor BHP uzyskuje certyfikat potwierdzający jego kwalifikacje. Oprócz tego dokumentu niezwykle ważne jest posiadanie doświadczenia zawodowego oraz wiedzy z zakresu prawa pracy i prawa higieny pracy.