Odnowienie uprawnień spawalniczych – co należy wiedzieć?

Uprawnienia spawalnicze są niezbędne do tego, aby móc wykonywać obowiązki spawacza na odpowiednim poziomie, a także z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto jednak wiedzieć, że nie są one bezterminowe, co oznacza, że raz ukończony kurs oraz zdany pozytywnie egzamin nie dają nam prawa do tego, aby posługiwać się nimi przez cały okres trwania naszej kariery zawodowej. Co jakiś czas koniecznie jest bowiem odnowienie uprawnień spawalniczych. Jak wygląda taki proces, a także co należy o nim wiedzieć? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Uprawnienia spawalnicze – termin ważności

Wielu osobom może się wydawać, że raz zdobyte uprawnienia ważne są przez cały czas, kiedy wykonujemy określony zawód. Nie jest to jednak prawdę i warto się z tym liczyć, bowiem praca spawacza wymaga nie tylko określonych kompetencji, ale również aktualnych uprawnień. Raz zdany egzamin czy ukończone szkolenie nie sprawiają, że możemy się nimi posługiwać bezterminowo. Konieczne jest bowiem okresowe odnawianie uprawnień spawalniczych.

Obowiązujące przepisy prawne (norma PN-EN ISO 9606-1) mówią wyraźnie, że uprawnienia spawalnicze ważne są przez okres 3 lub 2 lat. Po upływie tego czasu konieczne jest ich odnowienie bądź też przedłużenie. Jeżeli posiadamy certyfikację na 3 lata, po tym czasie musimy ponownie zdać egzamin (jak ma to miejsce za pierwszym razem, kiedy otrzymujemy wspomniane uprawnienia). W sytuacji, kiedy nadano nam uprawnienia spawacza na krótszy okres, to jest wspomniane 2 lata, po utracie ich ważności możemy się ubiegać o ich przedłużenie na kolejne 2 lata. Warunkiem jest tutaj udokumentowanie przez spawacza badań 2 spoin, jakie wykonane zostały w ciągu ostatniego pół roku.

Jak wygląda odnowienie uprawnień spawacza?

Jeżeli zależy nam na odnowieniu uprawnień spawacza, to warto wiedzieć, jak wygląda cały proces weryfikacyjny. Otóż polega on na poprawnym wykonaniu złącza spawanego w czasie trwania egzaminu, a następnie uzupełnieniu niezbędnej dokumentacji. Po zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym, otrzymuje się stosowny wpis do książeczki spawacza oraz aktualny certyfikat. Ważny jest on przez okres 3 lat (w przypadku stali) lub 2 (w przypadku aluminium).

Dokumenty spawacza z uprawnieniami

Jak już zostało wspomniane, aby wykonywać zawód spawacza, należy posiadać nie tylko wiedzę oraz praktyczne umiejętności, ale również niezbędne dokumenty potwierdzające nasze kwalifikacje. Należą do nich wpis do książeczki spawacza oraz świadectwo egzaminu kwalifikacyjnego spawacza.

Podsumowanie – uprawnienia spawacza

Kursy spawalnicze pozwalają nam zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, potrzebne do wykonywania zawodu spawacza. Niezbędne są jednak także odpowiednie uprawnienia spawacza, które nie są – niestety – bezterminowe. Należy zatem pamiętać o ich stosownym odnowieniu, kiedy minie określony czas, wynoszący 2 lub 3 lata.

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.