Czy warto pracować jako spawacz?

Obecnie wiele osób poszukuje stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia w różnych branżach. Współczesny rynek pracy jest bardzo dynamiczny, a wymagania stawiane potencjalnym kandydatom na różne stanowiska stają się coraz wyższe. Istnieją jednak zawody, które radzą sobie zdecydowanie nieźle, nawet w czasach panującego kryzysu na rynku pracy. Doskonałym przykładem jest tutaj spawacz. Nie ulega wątpliwości, że jest to praca typowo męska, czy jednak naprawdę warto ją wykonywać? A jeżeli tak, to na jakie zarobki można liczyć i czy konieczne są do jej wykonywania odpowiednie kwalifikacje? O tym wszystkim piszemy poniżej. 

Kto może wykonywać pracę spawacza? 

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że zawód spawacza wymaga ogromnej precyzji i dokładności. Pracodawcy oczekują od zatrudnionych osób tego, że każdy spaw będzie idealny. Bardzo ważna jest tutaj również sprawność fizyczna, zręczne ręce i bardzo dobry wzrok. To wszystko z pewnością pomoże nam w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Należy jednak pamiętać o tym, że aby zostać spawaczem, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje, które można zdobyć między innymi na specjalistycznych kursach. Kurs spawacza cieszy się bardzo dużą popularnością, a zapisać się na niego mogą osoby, które ukończyły 18. rok życia i posiadają przynajmniej podstawowe wykształcenie. Bardzo ważny jest także brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia pracy na stanowisku spawacza. 

Czy spawacz to przyszłościowy zawód? 

Zdecydowanie tak! Osoby zajmujące się spawaniem z pewnością nie muszą martwić się o zatrudnienie. To jeden z tych zawodów, który jest bardzo poszukiwany na rynku pracy. Jeżeli z jakiegoś powodu nie satysfakcjonuje nas praca w kraju, to pozostają kraje Unii Europejskiej, gdzie można liczyć na niezwykle atrakcyjne wynagrodzenie, a także warunki zatrudnienia. Obecnie wiele osób decyduje się podjąć zatrudnienie jako spawacz na przykład w Norwegii, Holandii, czy też Niemczech. 

Gdzie można liczyć na zatrudnienie? 

Możliwości zatrudnienia jako spawacz jest naprawdę wiele. To z całą pewnością zawód przyszłości, co wiąże się między innymi z dynamicznym rozwojem wielu gałęzi przemysłu, gdzie osoby trudniące się spawaniem są wręcz niezbędne. Spawacz może liczyć na zatrudnienia na budowach, a także w górnictwie, stoczniach, licznych warsztatach ślusarskich, przemyśle kolejowym czy lotniczym. Część osób wykonujących pracę spawacza decyduje się też na założenia własnej działalności, w której nabyte umiejętności można wykorzystać na różne sposoby. 

Zarobki spawacza

Zarobki spawacza mogą być bardzo różne i uzależnione są od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim staż pracy, doświadczenie, dodatkowe kwalifikacje czy też miejsce zatrudnienia. Bardzo ważne są także metody spawania, w jakich specjalizuje się dana osoba. Szacuje się, że spawacze w Polsce mogą liczyć na wynagrodzenie wynoszące od 3000 do 4000 zł netto. Najlepiej zarabiający spawacze mogą liczyć na zarobki, które przekraczają 5000 zł na rękę. Mogą oni również liczyć na dodatkowe benefity, jak na przykład opieka medyczna lub dodatkowa premia okolicznościowa. Znacznie lepiej zarobki spawaczy prezentują się zagranicą, gdzie mogą oni liczyć na pensję zaczynającą się od około 1800 euro. W Niemczech doświadczony spawacz może liczyć nawet na 4000 euro. 

Jak widać, pensje są bardzo zróżnicowane, dlatego tak ważne jest stałe podnoszenie swoich umiejętności, a także kwalifikacji. Wówczas nasza miesięczna pensja może się zdecydowanie pomnożyć. 

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.