Jak wygląda praca na magazynie – obowiązki, wymagania i zarobki

Praca na magazynie cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które poszukują stabilnego i dobrze płatnego zatrudnienia. Każdego dnia bez trudu znajdziemy nowe oferty, jednak warto mieć na uwadze fakt, że wraz ze wzrostem zainteresowania, rosną także wymagania potencjalnych pracodawców. Od kandydatów wymaga się obecnie nie tylko konkretnych umiejętności, ale również stosownych uprawnień. Jak zatem wygląda praca na magazynie? Jakie obowiązki posiada magazynier i na jakie może liczyć wynagrodzenie? O tym wszystkim piszemy poniżej. 

Obowiązki magazyniera

Osoba zatrudniona na stanowisku magazyniera odpowiada przede wszystkim za sprawne funkcjonowanie magazynu. Mowa tutaj głównie o odbieraniu, przechowywaniu i wydawaniu towarów. Istotne jest również sporządzanie odpowiedniej dokumentacji, jak też sprawdzanie, czy wydawane i przyjmowane towary są zgodne z zamówieniami klientów. Nie bez znaczenia pozostaje dbałość o przestrzeń pracy i przestrzeganie wszelkich przepisów BHP. 

Wbrew temu, co może się wydawać, praca na magazynie jest bardzo odpowiedzialna i wymaga dobrej organizacji oraz rzetelności. To, jakie dokładnie obowiązki będą nakładane na pracowników, zależne jest w dużej mierze od specyfiki firmy. Ich dokładny zakres ustalany jest zawsze między pracodawcą a pracownikiem przed rozpoczęciem pracy na stanowisku lub podczas zmiany umowy czy jej przedłużenia.

Wymagania

Od osób, które poszukują pracy na magazynie, nie wymaga się posiadania specjalistycznego wykształcenia czy dyplomu ukończenia konkretnej szkoły. Warto jednak uświadomić sobie, że magazynier wykonuje przede wszystkim pracę fizyczną, dlatego bardzo ważny będzie dobry stan zdrowia, a także siła i sprawność. To właśnie z tego powodu wśród magazynierów znaczną część stanowią mężczyźni. 

Duże znaczenie mają za to umiejętności organizacyjne, samodzielność, odpowiedzialność, rzetelność i bardzo dobra organizacja pracy własnej. Nie bez znaczenia pozostaje także (jak w wielu innych przypadkach) umiejętność pracy zespołowej, a także podstawowa znajomość obsługi komputera.

Jakie uprawnienia warto posiadać?

Jak już zostało wspomniane, praca na stanowisku magazyniera nie wymaga specjalnego wykształcenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obecnie na magazynach coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest usprawnienie pracy. Wśród nich prym wiodą oczywiście wózki widłowe, dzięki którym praca staje się nie tylko szybsza, ale również bezpieczniejsza. 

Ich obsługa wymaga jednak posiadania specjalnych uprawnień UDT. Można je zdobyć, zapisując się na kurs operator wózka widłowego, po którym zdaje się specjalny egzamin końcowy. Jego pozytywny wynik pozwala nam zdobyć specjalne uprawnienia do obsługi wózka widłowego, które są niezwykle cenione przez potencjalnych pracodawców. Wspomniany kurs pozwala także na bardziej efektywne wykonywanie obowiązków zawodowych magazyniera z dbałością o przepisy BHP. 

Praca na magazynie – zarobki

Zarobki magazynierów to temat rzeka. Na samym początku trzeba sobie jasno powiedzieć, że jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile zarabia magazynier, jest praktycznie niemożliwa. Wynagrodzenie zależne jest bowiem od wielu czynników, które warto mieć na uwadze, gdy staramy się o posadę w konkretnej firmie. Co zatem trzeba mieć na uwadze? 

Przede wszystkim to, ile zarobimy na magazynie, będzie zależne od wielkości firmy i liczby pracowników, którą ona zatrudnia. Nie bez znaczenia pozostaje miejscowość, w której znajduje się przedsiębiorstwo. Łatwo można sobie wyobrazić, że uznane na rynku firmy w dużych miastach posiadają większy kapitał, a tym samym mogą nam zaoferować lepsze warunki finansowe. Oprócz czynników zależnych od pracodawcy, warto pamiętać również o tych, które dotyczą bezpośrednio pracownika. 

Wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić staż pracy. Wydaje się oczywiste, że osoby z doświadczeniem na danym stanowisku mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż te, które dopiero stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Kolejny czynnik to zakres obowiązków oraz odpowiedzialność, a także posiadane kwalifikacje i uprawnienia. Właśnie one istotnie wpływają na naszą miesięczną wypłatę, dlatego dobrym pomysłem jest inwestycja w odpowiednie kursy zawodowe, jak na przykład wspomniany już wcześniej kurs na wózki widłowe. 

Przechodząc do liczb, średnia miesięczna pensja magazyniera (czyli tzw. mediana) wynosi brutto 3 980 zł. To oczywiście tylko statystyki, bowiem kwota może być znacznie większa i przekroczyć nawet 5 000 zł brutto. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe profity, czyli na przykład karnety na siłownię, prywatna opieka medyczna dla pracownika bądź ubezpieczenie na życie. Dodatkowo, wiele firm oferuje specjalne dodatki w postaci premii w szczególnie intensywnym okresie pracy, głównie przed świętami. 

Praca na magazynie – podsumowanie

Praca na magazynie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób w różnym wieku i z różnym doświadczeniem zawodowym. Od wielu lat nie jest już postrzegana jako praca dodatkowa, ale stabilne zatrudnienie za satysfakcjonujące wynagrodzenie. To, ile zarabia magazynier, zależne jest od wielu czynników, między innymi doświadczenia i posiadanych kwalifikacji. Właśnie dlatego bardzo dobrym pomysłem jest inwestycja w kursy zawodowe. W pracy na magazynie szczególnie przydatny okazuje się kurs na wózki widłowe, który pozwoli na bezpieczną, a także efektywną obsługę tych urządzeń. To znacznie przyśpiesza pracę i sprawia, że jest ona dużo mniej wymagająca.

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.