Szukasz ciekawych kursów zawodowych, aby poszerzyć swoje kwalifikacje oraz zdobyć przydatne na współczesnym rynku pracy uprawnienia? Chcesz uczestniczyć w zajęciach, które wyposażą Cię w wiedzę oraz umiejętności niezbędne do bezpiecznego i efektywnego wykonywania pracy? Jeżeli tak, to prowadzony w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Alfa kurs f-gazy będzie bardzo dobrym wyborem. Sprawdź szczegóły oferty i przekonaj się, co czeka na Ciebie, gdy wybierzesz nasze szkolenie na f-gazy.
Dla kogo przeznaczony jest kurs f-gazy?
Jeżeli wykonujesz usługi związane z zastosowaniem substancji zubożających warstwę ozonową lub fluorowanych gazów cieplarnianych, to kurs na f-gazy jest właśnie dla Ciebie. Szkolenie f-gazy przygotowuje do egzaminu, po którym otrzymuje się specjalny certyfikat dla profesjonalnego personelu, zajmującego się serwisem urządzeń wykorzystujących te substancje. Pozwala ono zdobyć stosowne uprawnienia na f-gazy i zakończone jest egzaminem przed komisją. Kurs f-gazy przeprowadzany jest w wielu miastach w Polsce, co świadczy o jego popularności oraz stale rosnącym zapotrzebowaniu na fachowców z konkretnymi uprawnieniami. Ma na celu między innymi przygotować uczestników zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do zdania egzaminu UDT z pozytywnym wynikiem. Podczas szkolenia f-gazy nasi szkoleniowcy dzielą się swoją bogatą wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie instalowania, konserwowania lub serwisowania stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatycznych i pomp ciepła. Zakres uprawnień obejmuje również pracę na agregatach chłodniczych samochodów ciężarowych, przyczep i chłodni zawierających fluorowane gazy cieplarniane.
Kto może zapisać się na szkolenie f-gazy?
Na szkolenie f-gazy może zapisać się każda osoba, która spełnia kilka podstawowych warunków. Wystarczy być osobą pełnoletnią, posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie, a także legitymować się stosownym oświadczeniem o niekaralności za przestępstwa przeciwko środowisku. Trzeba pamiętać, że uzyskanie odpowiedniego certyfikatu możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej oceny z części praktycznej i teoretycznej egzaminu końcowego.
Jak wygląda kurs f-gazy?
Szkolenie na f-gazy rozpoczyna się od intensywnych zajęć teoretycznych, które trwają jeden dzień (każdy piątek) jeden raz w miesiącu organizujemy dwudniowe szkolenia przeważnie jest to ostatni piątek i sobota miesiąca. W czasie ich trwania kursanci zapoznają się z tak ważnymi zagadnieniami, jak:
- podstawy termodynamiki;
- wpływ czynników chłodniczych na środowisko oraz odpowiednie regulacje dotyczące środowiska;
- kontrola przed uruchomieniem, po długim okresie przestoju w używaniu, po czynnościach konserwacyjnych lub naprawie lub w trakcie funkcjonowania;
- kontrole szczelności;
- przyjazne środowisku postępowanie z systemem i czynnikiem chłodniczy podczas instalacji, konserwacji, serwisowania lub odzysku czynnika chłodniczego;
- montaż, uruchomienie i konserwacja sprężarek tłokowej, śrubowej i spiralnej, jedno- i dwustopniowej;
- montaż, uruchomienie i konserwacja skraplaczy chłodzonych powietrzem i wodą;
- montaż, uruchomienie i konserwacja parowników schładzających powietrze lub wodę;
- montaż, uruchomienie i serwisowanie termostatycznych zaworów rozprężnych (TEV) i innych części składowych układu;
- przewody czynnika chłodniczego: zbudowanie szczelnego ciągu przewodów czynnika chłodniczego w instalacji chłodniczej.
Taki dobór tematów sprawia, że słuchacze bardzo szybko i łatwo mogą przyswoić niezbędne informacje teoretyczne. Pozwala to dobrze przygotować się do zdania egzaminu, a w przyszłości wykonywania obowiązków zawodowych na najwyższym poziomie, z zachowaniem wszelkich niezbędnych zasad BHP. Następnego dnia przychodzi czas na zajęcia praktyczne i egzamin przed jednostką akredytowaną UDT (egzamin na f-gazy – posiadamy jako jednostka własne komisje egzaminacyjne). Po jego pozytywnym zaliczeniu, należy już tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać (ok. 3-4 tygodnie) na uprawnienia na f-gazy.
Szkolenie na f-gazy Katowice, Gliwice, Zabrze – dlaczego warto?
Szkolenie na f-gazy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Alfa to gwarancja najwyższej jakości usług edukacyjnych oraz niezwykle wysoka zdawalność egzaminu końcowego. Kurs na f-gazy (zarówno część praktyczna, jak i teoretyczna) prowadzony jest przez doświadczonych instruktorów z wieloletnim stażem pracy. Podczas szkolenia f-gazy zapewniamy niezbędne materiały dydaktyczne, a także nowoczesny sprzęt, który jest konieczny w czasie zajęć praktycznych.
Szkolenie f-gazy w naszym ośrodku zostało pomyślane tak, aby maksymalnie zadbać o komfort słuchaczy. Nowoczesne pracownie i sale dydaktyczne pozwalają na przeprowadzenie kursu f-gazowego w jednym miejscu, bez konieczności dojazdów do innych budynków na poszczególne części zajęć – laboratoria szkoleniowe są w tym samym budynku.
Oferta specjalna na kurs f-gazy w OSZ ALFA
Z myślą o naszych przyszłych oraz obecnych kursantach, przygotowaliśmy specjalny PAKIET F-GAZOWY. To jedyna taka oferta na rynku – szkolenie f-gazy w pakiecie to oszczędność czasu oraz pieniędzy. W naszym Ośrodku Szkolenia Zawodowego Alfa zrealizujesz wszystkie szkolenia i zdobędziesz uprawnienia f-gaz w zaledwie kilka dni. Ceny pakietowe można uzyskać już przy jednoczesnym zapisaniu się na 2 kursy z góry.
kurs elektryka G1* (zarówno w zakresie Eksploatacji jak i dozoru)
- urządzeń, sieci i instalacji o napięciu do 1 kV;
- aparatury kontrolno-pomiarowej i urządzeń automatycznej regulacji do wymienionych wyżej urządzeń i instalacji.
kurs ciepłownika /chłodnika G2* (zarówno w zakresie Eksploatacji jak i dozoru)
- urządzeń wentylacji, klimatyzacji i chłodniczych,
- pomp, ssaw, wentylatorów i dmuchaw,
- sprężarek,
- instalacji gazów technicznych,
- instalacji sprężonego powietrza,
- aparatury kontrolno-pomiarowej i urządzeń automatycznej regulacji do wymienionych wyżej urządzeń i instalacji.
Dodatkowo można również skorzystać ze szkoleń na napełnianie zbiorników ciśnieniowych tzw. odzysk czynników chłodniczych zakończonym egzaminem UDT czy montera klimatyzacji lub pomp ciepła oraz pozostałymi szkoleniami energetycznymi.
Nie czekaj i już dzisiaj zapisz się na szkolenie na f-gazy oraz inne atrakcyjne kursy zawodowe w naszym ośrodku. Czekamy na osoby z Katowic, Zabrza, Gliwic, Chorzowa, Bytomia, Sosnowca, Rudy Śląskiej, a także wielu innych miast na Śląsku.
Kurs f-gazy – program szkolenia
Szkolenie f-gazy (podobnie jak egzamin końcowy) składa się z części teoretycznej oraz zajęć praktycznych. Odbywają się one w naszym nowoczesnym i profesjonalnie wyposażonym ośrodku szkoleniowym. Podczas zajęć teoretycznych słuchacze zdobywają potrzebną wiedzę oraz omawiają zagadnienia egzaminacyjne. Druga części kursu na f gazy to zdobywanie praktycznego doświadczenia, niezbędnego do samodzielnego wykonywania pracy. Podczas kursu na f-gazy zapoznasz się między innymi z następującymi tematami:
- przepisy oraz normy dotyczące chłodnictwa;
- podstawy termodynamiki – między innymi niezbędna znajomość norm ISO dla jednostek masy, energii, gęstości, ciśnienia i temperatury;
- unijna i międzynarodowa polityka, której celem jest przeciwdziałanie negatywnym zmianom klimatu;
- kontrole szczelności instalacji chłodniczej.
Bardzo ważne podczas kursu są również zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, a także obowiązkami na stanowisku pracy.
Jak wygląda egzamin po kursie na f-gazy?
Egzamin końcowy składa się z części pisemnej oraz praktycznej. Pierwsza z nich to test wielokrotnego wyboru. Wśród czterech proponowanych odpowiedzi należy wskazać jedną prawidłową. Zestaw składa się z 30 pytań. Wynik egzaminu określany jest jako pozytywny lub negatywny. Aby zdać egzamin z wynikiem pozytywnym, należy zaliczyć obie jego części. Do części praktycznej egzaminu mogą przystąpić tylko te osoby, które wcześniej z powodzeniem zaliczyły test. Tylko u nas zdawalność po kursie wynosi 97,6% to naprawdę bardzo dobry wynik, a powtórkowy egzamin jest dla kursantów za 1zł.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. nr 89, poz. 828 z 2003 r. i Nr 129, poz. 1184 oraz z 2005 r. Nr 141, poz. 1189)
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/2067 z dnia 17 listopada 2015 r. minimalne wymagania i warunki wzajemnego uznawania certyfikacji osób fizycznych w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych i przyczep chłodni, zawierających fluorowane gazy cieplarniane, a także certyfikacji przedsiębiorstw w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane
(Dz. U. L 301/28 z 17.11.2015)
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia
(WE) nr 842/2006 USTAWA z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tekst jednolity:
Dz.U. 2020 poz. 2056)
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli spełniania warunków uzyskania certyfikatu dla przedsiębiorców (Dz.U. 2017 poz. 2376).
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie minimalnego wyposażenia technicznego odpowiedniego dla wykonywania czynności objętych certyfikatem dla personelu w zakresie fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji kontrolowanych